s ПЕТЪК, 21 Април 2017

размер на текста

Гришо даде старт на серия от сензации

Мъри и Вавринка стегнаха куфарите от Монте Карло

Григор Димитров записа четвърта поредна загуба и отпадна още след първия си двубой от "Мастърс" в Монте Карло. Хасковлията отстъпи с 6:4, 3:6, 2:6 пред германския квалификант Ян-Ленард Щруф. Гришо поведе в двубоя след силно изигран първи сет, но след него се срина и записа загуба. Двубоят продължи 2 часа. Димитров пропиля и възможността да влезе в световния Топ 10, където щеше да бъде при успех над Щруф. В следващия кръг съперник на германеца бе аржентинецът Диего Себастиян Шварцман. Загубата на Григор пък даде началото на серия от сензации на мъжкия турнир в Монте Карло. Най-голямата от тях безспорно е отпадането на световния номер 1 в тениса - Анди Мъри. Британецът не игра нищо и закономерно отстъпи на Алберт Рамос-Винолас. Испанецът спечели с 2:6, 6:2, 7:5. Така 24-ият в ранглистата постигна най-голямата победа в кариерата си, след като преди мача никога не бе успявал да се наложи над актуалния номер 1 в света. Другият мач, който предизвика шок, бе този на Стан Вавринка. Швейцарецът, който бе поставен под номер 3 в схемата падна с 4:6, 4:6 на Пабло Куевас, номер 27 в световната ранглиста. Мачът продължи само час и 18 минути, а уругваецът постигна първи успех над представител на Топ 10 след 15 неуспешни опита преди това в кариерата си. Единствен от фаворите на ниво бе Рафа Надал. Кралят на клея изнесе лекция на младия германски талант Александър Зверев и го би 6:1, 6:1 на бързо. Мачовете от турнира в Монте Карло могат да се наблюдават на живо по MtelSport1.

вести
Антоанета Стефанова победи
в осмия кръг на европейското индивидуално първенство по шахмат за жени в латвийската столица Рига. Българката с черните фигури победи представителката на Азербайджан Туркан Мамеджарова и има вече актив от 4,5 точки. Другата българка в турнира Габриела Антова загуби с белите фигури срещу Тома Катаржина от Полша и е с актив от 3,5 точки. 144 шахматистки от 33 държави се състезават в 11 кръга по швейцарската система за титлата. Антоанета Стефанова и Габриела Антова участват под флага на Европейския шахматен съюз заради замразеното членство на Българската федерация по шахмат.

1300 студенти ще участват в четвъртото
издание на Национална Универсиада 2017. Домакин сега е  Стара Загора, който тази година е Европейски град на спорта. Състезанията в 13 спорта са от 8 до 14 май, тържественото откриване е на 9 май в 20.00 ч. на площада пред Общината.