s ЧЕТВЪРТЪК, 12 Октомври 2017

размер на текста

Вярвайте! Има надежда за България

Победите над Холандия и Швеция показаха, че "лъвовете" отново стават отбор

Трудно е да се играе срещу Люксембург! Това не е виц, а изказване на един от националите Васил Божиков след срамния хикс (1:1) с аутсайдера в групата. След подобни думи няма какво толкова да коментираме представянето на нашите в малката страна. Трудно им е било. Деветдесетте минути срещу Люксембург бяха последните от квалификациите за класиране на Мондиал 2018 в Русия. България остана четвърта в групата и ще гледа мачовете от световното пред малкия екран. Като изключим издънката във вторник и загубата от последната в групата Беларус, "лъвовете" на Петър Хубчев не се представиха чак толкова зле. Даже ако се върнем назад във времето, когато стартираха квалификации, малко биха казали, че България ще вземе 13 точки и то с победи над Холандия и Швеция. Типично по нашенски сега повече ще се говори за слабостите в националния и загубените точки. По-важното е обаче какво хубаво свърши Хубчев и четата му, а не само сухата статистика.
50 години по-късно Швеция, която е на крачка от Мондиала в Русия, падна победена в София (3:2). За този половин век скандинавците ни бяха побеждавали 11 пъти, а последният ни гол бе от 1993 г. България обаче показа зъби и опъна три пъти мрежата на "тре кронур". Швеция не бе единствената сила, която застана на колене пред трикольорите. Също се случи и с Холандия. Спас Делев бе над всички и развинти звездната селекция на "лалетата". Така вече четири гостувания в София Холандия не може да вземе трите точки. Победата на България остави тима от Ниската земя без билет за световното. С успехите над двата европейски колоса България счупи още една черна прокоба и 15 години по-късно отново би отбор от този ранг. Последният успех срещу съперник от високо европейско ниво бе през 2002 година - Белгия (0:2).
Селекционерът Петър Хубчев постоянно беше на мерника на критиците защо е повикан този, а не онзи. Бившият защитник показа здрави нерви и много желание за развитие на националния. Разликата се вижда с просто око. На терена има момчета с хъс и мерак да играят футбол. И надежда има. Надежда, че България отново ще участва на голям форум. Просто трябва да си повярваме!
Живко Сребрев

вести
Ники М тренира с тим от Висшата лига
на Англия. Националният страж се готви три седмици в английския елитен "Кристъл Палас" под ръководството на Рой Ходжсън. "Наистина бях в "Кристъл Палас" и се докоснах до атмосферата на Острова. Много съм доволен, но никога не е било на първи план да подписвам с тях. Клубът просто ми позволи да тренирам в паузата на националните отбори, няма да подписвам с него", сподели Ники Михайлов пред "Спортал".

Младежите се отърваха с хикс в Казахстан
след 1:1 в мач от Група "9" на квалификациите за Евро 2019. Нашите момчета се спасиха от загуба в последната минута на срещата, когато Венцислав Керчев изравни. България събра две точки в актива си от първите три срещи и класирането за Евро 2019 вече изглежда илюзорна задача. Нашите загубиха от Люксембург като домакин и направиха две равенства с Казахстан. Тепърва предстоят срещите с фаворитите Словения и Франция.